دانستنیها، فستیوال ها، نمایشگاه ها همراه با آخرین اطلاعات از اکسپوی 2020 در دبی

امارات متحده عربی ،کشوری در جنوب غربی قاره آسیا و در شرق شبه جزیره عربستان در خاورمیانه است دبی یکی ایالتهای هفت‌گانه امارات متحده عربی است و بعد از شهر ابوظبی بزرگ‌ترین شهر اين كشور است. این شهر در جنوب ایران و حاشیه خلیج فارس و در شبه جزیره عربستان واقع شده‌است و از سمت شرق به دریای عمان محدود می شود. موقعیت جغرافیایی مهم این شهر، باعث شد تا در قرن بیستم به یک بندر مهم تبدیل شود هوای گرم به میانگین 14 تا 23 درجه سانتی گراد می رسد. میزان بارش در دبی میانگین بطور سالیانه ۱۵۰ میلی‌متر می‌باشد و در اغلب روزهای سال آسمانی آفتابی مشاهده می‌شود آب و هوای دبی در فصل تابستان بسیار گرم، پر باد و خشک است و به طور میانگین دارای دمایی در حدود 30 تا 40 درجه سانتی گراد می‌باشد.

اقتصاد دبی

دبی که بیشترین جمعیت را در میان هفت ایالت کشور امارات دارد امروزه به عنوان یک شهر جهانی و تجاری موفق و مهم در منطقه جای خود را پیدا کرده‌است اگرچه اقتصاد دبی با صنعت نفت رشد کرد اما دبی نمی خواهد تنها به درآمد نفت خود تکیه کند. دبی دارای دو بندر اصلی راشد و جبل علی می باشد . منطقه آزاد جبل علی یا همان بندر جبل علی در دهه ۱۹۷۰ ساخته شده و بزرگ‌ترین بندر دست‌ساز بشر در جهان ، بزرگترین بندر خاورمیانه و 7 امین بندر شلوغ جهان است، و سهم عمده ای از درآمد دبی را به خود اختصاص می دهد تجارت آزاد طلا ، فروش ملک به اتباع خارجی در مناطق آزاد، اعطای اقامت، ترانزیت مسافر و کالا ، ساخت و سازهای عظیم ، گردشگری و برگزاری رویدادهای تفریحی و ورزشی هیجان انگیز و … از جمله مواردی هستند به صورت فزاینده ای که توجه جهانیان را به دبی به عنوان مرکز مطمئنی برای صنایع خدماتی و سرمایه گذاری جلب می کنند.

گردشگری و توریسم

شهر دبی با دیگر شهرهای امارات متفاوت است و گردشگری یکی از استراتژی های اصلی دبی برای ورود ارز و کسب درآمد این کشور است که با سرعت باورنکردنی در حال توسعه است . گردشگری دبی بیشتر بر پایه خرید بوده و این کشور به پایتخت خرید خاورمیانه مشهور است . دبی به تنهایی بیش از ۷۰ مرکز خرید بزرگ (شامل دبی مال، بزرگ‌ترین مرکز خرید جهان) را در خود جای داده‌است. در دبی مالیات فروش اخذ نمی شود و حقوق گمرکی پائینی هنگام ورود کالا دریافت می شود که این امر بصورت چشمگیری قیمت کالاها را با قیمت آنها در کشور مبدا برابر میکند. علاوه بر خرید ، دیگر جذابیت های مدرن و تاریخی را هم باید به مراکز وسوسه انگیز و دیدنی دبی.